10.Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali

//10.Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali
10.Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali2018-12-18T23:06:42+00:00

Project Description

Aktiffelsefe Kültür Derneği ve Eskişehir Kent Konseyi işbirliği ile gerçekleşen 10.Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivalimizin bu yılki konusunu ‘‘Siyah&Beyaz-Uzlaşma’’ olarak belirledik. Karşıtlıklar dünyasında yaşıyoruz. Birbirine karşıt olan unsurların çarpıştığı, çelişkiler oluşturduğu, mücadelelere, hatta savaşlara neden olduğu bir çağda bulunuyoruz. Küresel çapta gerçekleşen olaylar ve günlük hayat tecrübemiz bize, karşıtlıkların veya çatışmanın olmadığı bir dünyanın mümkün olmadığı izlenimi veriyor.
Zıt olan unsurlar bir araya geldiğinde, aralarındaki mücadelenin kaçınılmaz olduğunu ve birinin diğerine üstün gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Oysa antik uygarlıklar, zıt olan unsurların birbirini tamamladığını, onların bir arada bulunmasının çatışma değil uzlaşma yaratabileceğini düşünüyordu. Uzak doğudaki Yin-Yang kavramı bunun en güzel örneklerinden biridir. Siyah ve beyaz, açıkça birbirine zıt olan iki unsur, büyük bir denge ve uyum ile birlikte birbiri içinde bulunabilir. Aralarında bir uzlaşma söz konusudur ve bütün evren, bu uzlaşma üzerine kuruludur. Zıtlıklar sadece çatışma değil; denge, uyum ve uzlaşma da yaratabilir fikri ile yola çıktığımız 10. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali’ne 52 ülkeden 287 karikatürist 961 karikatür ile katıldı. 26 Aralık 2018 Çarşamba günü saat 18.00’de EBB Haller Gençlik Merkezi’nde gerçekleştireceğimiz sergi ve panelimize Festival Danışmanımız Karikatürist Tan Oral, Orkestra Şefi Ender Sakpınar, Avukat Koray Candan, Aktiffelsefe Kültür Derneği Genel Başkanı Oya Uysal, Aktiffelsefe Kültür Derneği Eskişehir Şubesi Başkanı Atakan Tamkan panelist olarak katılacaktır.

 

PANELİSTLER

Karikatürist Tan Oral

1937 yılında Merzifon’da doğdu. Öğrenimini kent kent dolaşarak tamamladı. Güzel Sanatlar Akademisi’ni Mimar olarak bitirdi. Aynı okulda üç yıl Yapı ve Meslek kürsüsü asistanı olarak çalıştı. Daha sonra mimarlık ve eğitimi ile ilişkisini keserek tümü ile karikatür, film, çizgi film uğraşlarına yöneldi. Kısa film dalında “Cumartesi Pazar” adlı çalışma ile 1969’da ve “Sansür” adlı film ile de 1970’de çizgi film dalında Büyük Ödül kazandı. 1978 ve 1984’de Üsküp’te, 1983’te Tokyo’da ödül aldı. 1980-85 yılları arasında Çağdaş Gazeticiler Derneği tarafından beş kez “Yılın Gazetecisi” seçildi. Türkiye Sanatçılar Birliği’nde ve yedi yıl da Karikatürcüler Derneği’nde yazman ve başkan olarak yöneticilik görevinde bulundu. Mimar Sinan Üniversitesi UESYO’da 1980-84 yılları arasında çizgi film dersleri verdi. “Böyük Türkiye”, “Sansür”, “İki Minik Kentli”, “Gözağrısı”, “Sus ve Dinle” adlı kitapları vardır. Yurt içinde açtığı çok sayıdaki karikatür sergisinin yansıra, Almanya Darmstad ile Münih’te, Yunanistan’da Rodos ile Atina’da ve Kıbrıs’ta yapıtlarını sergiledi.

Orkestra Şefi Ender Sakpınar

Müzik eğitimini, Ankara Konservatuvarı, Paris Konservatuvarı, Ecole Normale Superieure de Musique de Paris ve “Vermeil” Orkestra Şefliği ödülünü aldığı Rueil Malmaison Devlet Konservatuvarı’nda aldı.

Dört yıl Fransız hükümetinin burslusu olarak İtalya ve Fransa’da aktif katılıma hak kazandığı çeşitli stajlarda Devos, Dervaux, Ferrara ve Giulini gibi ünlü orkestra şefleriyle çalıştı.

Sanatçı, Paris Pasdeloup Senfoni Orkestrası’ndaki asistanlık görevinin yanısıra, 1982 yılında Fransa Kültür ve Dışişleri Bakanlığı himayesinde “Ensemble International de Paris” Orkestrası’nı kurdu ve 1987 yılına kadar Orkestra’nın Müzik Direktörü ve Orkestra Şefi olarak başta Paris olmak üzere Fransa, İtalya, İsveç, Malta ve Türkiye’de çeşitli festivallere davet edildi.

1987 / 2014 yılları arasında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası şeflik görevinin yanısıra Ege Senfoni Orkestrası ve Enka Sinfonietta’nın kurucusu ve Genel Müzik Direktörü olarak, orkestra şefliğini yapmıştır.

2004 yılından bu yana Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Sanat Danışmanlığı ve Orkestra Şefliği görevini sürdüren sanatçı, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Meksika, Avusturya, İsveç, Almanya, Yunanistan, Moldova, Bosna Hersek, Japonya’da çeşitli orkestra ve opera kuruluşlarıyla konuk şef olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Avukat Koray Candan

23.01.1980 İzmir doğumluyum. İlk ve Ortaöğrenimimi İzmir İlinde, Lise öğrenimimi ise Ankara ilinde tamamlamamı takiben 1997 yılında girmiş olduğum Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2001 yılında mezun oldum. 2003-2005 yılları arasında İzmir Adli Yargı Hâkim Adaylığı, 2005-2007 yılları arasında Çayıralan (Yozgat) Hâkimliği, 2007-2010 yılları arasında Elbistan (Kahramanmaraş) Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundum. Hâkim-Savcılık görevimi yaptığım sırada yaptığım askerlik görevimi Gelibolu 2. Kolordu Komutanlığında Hâkim Asteğmen/Hâkim Teğmen rütbeleri ile Askeri Savcı Yardımcısı olarak yaptım. 2010 yılında ESKİ Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği görevini yürüttüm. ESKİ Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği görevimden istifa ederek aynı yıl Eskişehir ilinde serbest avukatlığa başladım. Halen serbest avukatlığa devam etmekteyim. 2017-2018 yıllarında Eskişehir Barosu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptım. Halen Eskişehir Barosu Disiplin Kurulu üyesi olarak görev yapmaktayım.

Aktiffelsefe Kültür Derneği Genel Başkanı Oya Uysal

1995 senesinden beri felsefe ile ilgilenen Oya Uysal, ODTU Çevre Müh. (1990) eğitiminden sonra İstanbul Ün. Eğitim Bilimleri (2002)  ve Anadolu Un. Sosyoloji bölümlerinden (2014) mezun olmuştur. 2003 senesinde Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı olan Uysal, 2008 yılından beri Ankara Genel Merkez’de yönetici olarak sivil toplum için çalışmaya devam etmektedir.

Aktiffelsefe Kültür Derneği Eskişehir Şubesi Başkanı Atakan Tamkan

2010 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İstatistik bölümünü bitirdi. 2011 yılında Osmangazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. Aynı yıl içerisinde girişimcilik üzerine yoğunlaşarak ilk işletmesini kurdu. 2009 yılında Aktiffelsefe Kültür Derneği bünyesinde gönüllülük çalışmalarına katılmaya başladı. Şu anda Eskişehir Aktiffelsefe Kültür Derneği Başkanlığı görevini yürütmekte ve Felsefe, Psikoloji, Gönüllülük alanlarında çeşitli seminerler ve konferanslar vermektedir.

SpainTurkeyEnglish