7. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali “FELSEFE”

//7. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali “FELSEFE”

7. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali “FELSEFE”

Değerli Karikatürist Dostumuz,
Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da düzenlediğimiz Karma konulu ilk festival(1997), “Doğu – Batı” konulu 2. Festival(2000), “Su ve Yaşam” temalı 3. Festival(2003), “Küresel Isınma” konulu 4. Festival(2005), “Kültürlerarası Hoşgörü” konulu 5. Festival(2007), Enerji“ konulu 6. Festival(2009) dünyanın çeşitli yerlerinden karikatüristlerin katılımıyla gerçekleştirildi. (Toplam ortalama 30 ülkeden, 431 karikatürist, 1209 eser) Bu yıl ise festival Türkiye’nin kültür başkenti olarak geçen Eskişehir’de gerçekleşecek. 7. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali adını alacak bu festival önceki yıllarda olduğu gibi Aktiffelsefe Kültür Derneği tarafından düzenlenecek. Ancak bu yıl dünya çapındaki üniversitelerden biri olan Anadolu Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi, Eğitim Karikatürleri Müzesi bu festivalde paydaş olarak yer alacak, festivale önemli katkılar sağlayacaktır.
Bu yıl yedincisini düzenlediğimiz Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali’nin konusu da, “Felsefe” olarak seçildi.
Philosophia yani “Bilgeliğe duyulan aşk” anlamına gelen felsefe;
Bugün zihinsel bazı ipleri çözme ve bağlama gibi spekülatif bir beyin jimnastiğine indirgenmiş olsa da, “bilgelik” kavramının tanımı gereği teori ve pratiğin el ele yürüdüğü bir alandır.
Çünkü bilgelik doğru bilginin doğrultusunda, insanı ve toplumları erdemli ve iyi olana yönelten tecrübelere denk düşer. Bu yönüyle felsefe sanıldığının tersine, yaşama sanatı olarak düşünce, duygu ve eylemin biraradalığına vurgu yapar. İnsanın kendini ve çevresini tanıması yoluyla yaşam boyu öğrenme çerçevesinde, felsefe çalışan veya filozof olan kişi öğrendiklerini uygulayan, günümüz çevre ve insan sorunlarına duyarsız kalmayan, sorunların değil çözümün bir parçası olmayı seçen bir birey olacaktır.
Bu anlamda felsefe fildişi kulelerden aşağıyı seyretmek değil, hümanist değerleri ve duyarlılığı yitirmeden, aşk sebebiyle bilfiil çalışmak anlamına gelir.
Çağlar boyunca “Klasik Tarz Felsefe Okulu Geleneği”nin de üzerinde durduğu bu değerleri ve anlayışı örnek alan derneğimiz; felsefenin bu gerçek anlamını ”Aktiffelsefe” sloganıyla ifade ediyor ve profesyonel gönüllülük bilinciyle gerçekleştirdiği pek çok alandaki etkinliklerle hayata aktarıyor. Bu nedenle daha önce 6 kez gerçekleştirdiğimiz karikatür festivalimizin bu yılki konusunu “ FELSEFE” olarak belirledik. Aynı zamanda 20 Kasım 2012 Dünya Felsefe Günü olarak kutlanacaktır. Bu kutlamalar kapsamında “Felsefe” konulu sergimizin ziyaretleri olacaktır.
Aktiffelsefe – Eskişehir şubesi olarak, tüm karikatüristlerin felsefe konusu hakkındaki değişik yorumlarını bekliyoruz.
Bu festivalde sergilenecek eserler daha sonra, Türkiye’de Eskişehir, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Van, Bursa, İzmit, Mersin, Aydın, Manisa illerindeki şubelerde sergilenerek sanatseverlerin ilgisine sunulacaktır. Anadolu Üniversitesi ve Eğitim Karikatürleri Müzesi de işbirliği yaptığı uluslararası karikatür müzelerinde eserleri sergileyebilecektir.
07 Kasım – 30 Kasım 2012’de Eskişehir‘de düzenlenecek 7.Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali‘ne sizi de değerli eserlerinizle katılmaya davet ediyoruz.

 

Kaynakça: http://www.ismailkar.com/aktifelsefe2012.htm

2019-01-09T23:46:17+00:00
SpainTurkeyEnglish